| Product Name | Electric Power Pole |
|---|---|
| Application | Power Transmission |
| Surface treatment | hot dip galvanization power coating |
| Galvanization standard | ASTM A 123 |
| Standard | ISO |
| Product Name | Electric Galvanized steel Pole |
|---|---|
| Application | Distribution Line |
| Material | SteelQ235,Q345 |
| Minimum yield strength | 355 mpa |
| Max ultimate tensile strength | 620 mpa |
| Product Name | Galvanized Steel Power Pole |
|---|---|
| Application | Power Transmission Line |
| Height | 3m-50m |
| Tolerance of the dimension | +-2% |
| Life time | 50 years |
| Product Name | Steel Power Utility Poles |
|---|---|
| Application | Power Transmission Line |
| Welding standard | AWS D1.1 |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanized |
| Galvanization standard | ASTM A123 |
| Product Name | Electric steel Pole |
|---|---|
| Power | 10KV-220KV |
| Material | Q345 |
| Minimum yield strength | 345 mpa |
| Max ultimate tensile strength | 620 mpa |
| Height | 14.5m |
|---|---|
| Pole Shape | octagonal |
| Thickness | 2.75mm |
| Welding Standard | AWS D 1.1 |
| Surface treatment | Galvanization bitumen |
| Type | Burial Type |
|---|---|
| Plant depth | 1.8m or 2.3m underground |
| Minimum yield strength | 355 mpa |
| Height | 8m to 27m |
| Appearance | Tubular,triangular,angular,lattice |
| Product Name | Galvanized Steel Power Pole |
|---|---|
| Application | Power Line |
| Thickness | 1 mm to 36mm |
| Life time | 50 years |
| Welding Standard | AWS (American Welding Society ) D 1.1 |
| Product Name | Power transmission pole |
|---|---|
| Shape | Octagonal |
| Package | Nude |
| Torlance of dimenstion | +-2% |
| Thickness | 5mm |
| Product Name | 35FT Direct Buried Galvanized Utility Steel Pole for power transmission |
|---|---|
| Height | 35FT |
| certificate | ISO 9001 |
| welding standard | AWS D1.1 |
| tolerance | +/-2% |